Як правильно користуватися каменем для піци?

Хочете, щоб ваша випічка була однаково смачною як у духовці, так і на грилі? Вас дратує нерівномірно запечене тісто та напівсира/напівпригоріла начинка? Значить, настав час купити пекарський камінь!
У цій статті ми розповімо все про пекарські камені, особливості їх використання в різних умовах і, звичайно, про звільнення.
Навіщо взагалі потрібен камінь для піци? a>?
Більшість каменів виготовлені з керамічного композиту – матеріалу, що однаково підходить для готування в духовці та на грилі. У стравах обмежень практично немає – можна готувати все від тонких млинців до пирогів, піци та пишного хліба. Серед основних переваг каменю для випічки перед звичайними листами:
  • Здатність акумулювати та рівномірно розподіляти тепло, завдяки якому на камені вся випічка готується досить швидко і без пригорілих та сирих ділянок. 
  • Ця ж здатність благотворно впливає і на страви, які готуються не на камені. Як? Дуже просто - помістіть камінь для випікання під жаровнею, де готуватиметься риба, птах або м'ясо. Так продукти отримуватимуть жар рівномірно, але в достатніх кількостях, ніби у посуді з товстим дном.
  • Через особливості структури камінь постійно випаровує вологу – у цьому невеликому нюансі і криється секрет хрусткої скоринки. 
  • Запахи та смаки не змішуються – ви спокійно можете приготувати м'ясний пиріг із часником, а потім відправити випікатися фруктовий пиріг.

Як використовувати камінь для піци? Корисні поради

  • Напередодні перед першим застосуванням пекарський камінь потрібно ретельно протерти вологою тканиною або губкою. Залиште камінь хоча б на 12 годин, щоб волога повністю випарувалася.
  • Камінь для випічки можна ставити виключно у холодну духовку або гриль. При контакті охолодженого каменю з гарячим повітрям неминуче розтріскування каменю, а від цього майже відразу приходить у непридатність. 
  • Те ж стосується і заморожених продуктів, наприклад, напівфабрикатів піци та пирогів. Перед приготуванням продукти краще розморозити або надіслати їх розморожуватися в духовку/на гриль поступово за низьких температур з подальшим підвищенням градуса.
  • Чим довше камінь прогрівається, тим смачнішою буде готова випічка.
  • Не можна нічого різати на колі для випічки. Використання будь-якого ножа, у тому числі колеса для піци і ножа, що гойдається, призводить до пошкодження леза і самого каменю. Різати їжу завжди потрібно лише на обробній дошці. 
  • У духовці ви можете вибирати, на якій полиці краще готувати. Вирішити це можна за особистим досвідом або за нашими рекомендаціями: печиво та піца на верхній або центральній полиці, середні полиці також підходять для хліба, пирогів та булочок.
  • Не змащуйте камінь маслом або жиром.
  • Щоб отримати апетитну хрустку скоринку, рекомендуємо перед розміщенням на камені продуктів посипати поверхню виробу борошном. Такий лайфхак допоможе знімати готовий продукт без пошкодження.

каміння в духовці

Використання каменю в духовці 

  1. Завантажте холодний камінь у холодну духовку та почніть розігрів. 
  2. Озброївшись спеціальною лопаткою для піци, бажано з короткою ручкою, помістіть продукти на пекарський камінь. З якого матеріалу буде лопатка, метал або дерево, вирішувати тільки вам – обидва варіанти по-своєму хороші та практичні.
  3. Коли страва буде готова, зніміть її з каменю за допомогою тієї ж лопатки. Можливо, знадобиться трохи часу, щоб "пристрілятися", але з досвідом спритність обов'язково прийде.
  4. Залишіть камінь остигати в духовці. По-перше, це продовжить термін служби каменю для випікання. По-друге, ви завжди можете відправити ту чи іншу страву підігрітися в духовку. 
 
камінь для піци використання на грилі
камінь для піци використання на грилі2

Використання на грилі

  1. Помістіть холодне коло для випікання у холодний гриль та розігрійте їх разом. Процес нагрівання грилю та пекарського каменю до готовності до завантаження продуктів займає в середньому близько 30 хвилин - за цей час камінь встигає нагрітися до 210-220 ℃. Така техніка запобігає розтріскування каменю через різкі зміни температури. Крім того, чим довше камінь нагрівається, тим краще виходить випічка.
  2. Коли пекарський камінь досить розігрітий, посипте його кукурудзяним або рисовим борошном, перш ніж покласти на нього їжу. Щоб продукти не прилипали і їх було простіше зняти з каменю, ви також можете використати пергаментний папір. Просто переконайтеся, що пергамент обрізаний трохи більше за розмір каменю.
  3. Коли страва готова, посипте лопатку для піци рисовим або кукурудзяним борошном – це полегшить та прискорить завдання.
  4. Після завершення готування просто залиште камінь на решітці гриля, щоб вони остигали разом. При температурі понад 200 ℃ небезпечні маніпуляції з каменем навіть термостійкими рукавичками. До того ж, за такої температури, помити камінь точно не вийде, адже він моментально випаровуватиме вологу, а від різкого перепаду температур взагалі може тріснути.

Як ви могли помітити, принципи та порядок дій для каменю на грилі такі самі, як і для приготування в духовці. Але є деякі нюанси. 
  • Камінь для випічки піци жароміцний, а тому за правильних умов експлуатації легко витримує випробування дров'яним та газовим барбекю, навіть багаттям та мангалом.
  • Використання гриля, особливо на відкритому повітрі з великою кількістю місця, дозволяє орудувати зручними лопатками з довгими ручками.

Як чистити та зберігати пекарський камінь?

  1. Після повного остигання озброїться зручною металевою лопаткою, щоб позбутися залишків їжі на камені. 
  2. Мити коло для випічки потрібно в теплій воді без використання миючих засобів. Навіть самих органічних та безпечних. Загалом без них. 
Справа в тому, що після кожного використання на поверхні каменю залишається масляна плівка – саме вона захищає поверхню від впливу часу та несприятливих умов зберігання, не дає пилу та волозі забитися в пори, відштовхуючи їх, як мембрана.
  1. Не замочуйте камінь для піци протягом тривалого часу. Якщо камінь отримає занадто багато вологи і не встигне повністю її випарувати при кімнатній температурі (а це дуже тривалий процес), то при наступному нагріванні він може тріснути від скипання води в порах.
  2. Неприємна новина для перфекціоністів: не намагайтеся відмити всі плями з каменю, щоб він виглядав новим. Це як патина на шкірі – у процесі експлуатації кожен виріб отримує свій унікальний візерунок. Сприймайте це так: що більше на камені плям, то досвідченіший кухар.
  3. Після чищення покладіть камінь назад у духовку - там з ним точно нічого не станеться. При приготуванні інших страв ви можете не діставати камінь, просто ставте посуд зверху. Для таких важких страв, як жарке чи плов, краще перекласти камінь для випічки на поличку нижче.
 

Як вибрати пекарський камінь?

камінь для піци використання на грилі3
камінь для піци використання на грилі4
  • Перед покупкою не забудьте провести виміри. Якщо у вас є і духовка, і гриль, краще, щоб камінь для випічки підходив під внутрішні габарити обох приладів. 
  • Краще купувати неглазуроване каміння для піци. Вони відкриті пори, вони відмінно втягують зайву вологу і краще проводять тепло. 
  • Матеріал – набагато важливіший аспект. Керамічний камінь для піци відмінно відштовхує вологу і підходить для приготування при дуже високих температурах, і навіть на відкритому вогні. Камінь з гімалайської солі з перфорованим листом - відмінний варіант не тільки для приготування їжі, але і для незвичайної подачі страв. У асортименті нашого інтернет-магазину ви також можете знайти пекарські камені для певних моделей грилів.
Надихайтеся новими стравами, експериментуєте та дивуйте, у магазині Grill Point для цього є все необхідне. Приємного апетиту та особливого настрою вам!
Компания GrillPoint [email protected]
ул. Автозаводская 99\4 г. Киев
FB YouTube